Mnozí odpadkové

16. května 2014 v 7:00 |  Názory a myšlenky
Ahojky, dneska tu máme jedno ekologické téma z pohledu malého Kuřete. Setkáváme se s nimi, každý den a nakládáme s nimi většinou podle toho jak jsme zvyklí, nebo jak nás to někdo naučil. Ano, jsou to odpadky. Říkáte si jestli mi stojí za to psát o smetí, ale já si myslím, že to význam má. Je to hodně široké téma, a i když si myslím, že se toho u nás hodně zlepšilo, stále vidím nějaké rezervy. Dobrá zpráva je, že máme spoustu možností jak odpad třídit. Takže je to spíše na nás, abychom to dělali a dělali to správně. Pomůžeme tak přírodě, která má už tak s lidmi hodně starostí. Jednak se nebudou plnit skládky, nebo spalovny a také nebude potřeba těžit tolik surovin, které stejně docházejí. Musíme jen chtít.

Zkusím Vám popsat jak to chodí u nás. Bydlím v malé vesničce kde se vozí popelnice jednou za dva týdny. A i tak ji málo kdy zaplníme přes polovinu. Je to o těch možnostech, které máme. Plasty a PETky, můžeme dávat odděleně před dům v plastových pytlech, které dostaneme. To se někdy člověk diví kolik se toho za krátký čas nastřádá. To stejné platí o kartonech od mléka apod. Na papír se čas od času pořádá sběr. Bioodpad dáváme na zahradu do kompostu a když je ho víc dá se také do pytle před dům, ten se vozí druhý týden na obecní hromádku. V obchodě máme bedýnku na použité baterie a elektroodpad můžeme zavést na sběrné místo. Párkrát za rok přijede náklaďák pro nebezpečné odpady a jednou za čas je svoz železa. Nesmím zapomenout na sklo: bílý a zelený kontejner tu máme taky. Páni, když to tak počítám, je toho docela dost. Takže kdo to bere vážně a poctivě třídí, tomu už nic moc nezbude, snad jen ten dobrý pocit.

Pro někoho je to naprostá samozřejmost, ale jsou mezi námi i tací, pro které je to nepřekonatelný problém. Proč dělat tři hromádky, když to můžu dát do jednoho koše! Přece nebudu vymývat kelímek od jogurtu! Ten papír se na skládce stejně hned rozloží! A přitom by stačilo, aby to jen zkusili a zjistili jak je to jednoduché. Hodit něco o kousek vedle, dvakrát se otočit houbičkou v kelímku, to nedá moc práce. A když se sejde papír s papírem, možná zachráníme i strom. Dokonce znám i lidičky co mají zvlášť krabičku na hliník a to nejsou z Humpolce :).

Poslední myšlenka je o tom, že by se mělo odpadům také předcházet. Když si třeba koupíte něco dobrého a je to zabaleno v plastovém sáčku, ve kterém je plastová krabička, a v ní jsou v dalších sáčcích nějaké jednohubky, tak je něco špatně. Nebo okurky, každá ve svém plastovém pyžámku?

A jak to máte Vy? Vaše zelené Kuře.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama