Spánek

11. června 2014 v 19:04 |  Názory a myšlenky
Ahojky, dneska tu mám malé zamyšlení na téma spánek. Spíme určitě všichni, ale proč vlastně? Co nám to přináší a co bere? Nejsem odborník, tak se nebudu pouštět do vědeckých definic, ale zkusím jen něco nakousnout z mého pohledu. První co mě napadne, je to, že když usneme tak vlastně upadneme do bezvědomí. To je podle mě zajímavé samo o sobě, a málo kdo si to uvědomuje. Přitom se to děje každou noc. I když mi to tak někdy nepřipadá, spánek by nám měl přinést odpočinek jak pro tělo, tak i pro mysl. Měly by se nám srovnat myšlenky, a organismus by měl regenerovat. Nutnost spánku je vlastně další podobnost se zvířaty, která spát také musí. Ze zajímavostí, které jsem se dočetlo, uvedu snad jen to, že třeba koně spí ve stoje, netopýři hlavou dolů, a ryby plavou na místě. Někteří savci spí dokonce s otevřenýma očima.

Další zajímavou věcí jsou sny. Ty mohou být pěkné, nebo také ne. V každém případě nemůžeme ovlivnit co se nám bude zdát. Zkoušelo jsem na něco před spaním myslet, ale takto to nefunguje. Taky je škoda, že si sny často nepamatujeme. A nebo jen krátce po probuzení. Znáte to, zazvoní budík a vy si řeknete "To bylo krásný, škoda", nebo "ještě, že to byl jen sen". Moje máma třeba tvrdí, že nemá sny vůbec.

O co spaním přicházíme? Určitě o čas, a to mě hodně mrzí. Jak říkám, jsme tu jen krátce, na návštěvě a je velká škoda, že třetinu života ještě prospíme. Já se teď do postele přesouvám docela brzo, už kolem deváté večer. Ne že by mě někdo nutil, prostě nevydržím, ale to je jiný příběh. Když to jde tak si často lehnu i odpoledne, tak na hodinku. To mi docela pomůže. I když v tuto dobu se mi občas stává jedna zvláštní a nepříjemná věc. Nejdřív mě to docela děsilo, ale pak jsem si o tom něco přečetlo a člověk si na to i zvykne. Jde o "spánkovou paralýzu", naštěstí mám jen tu nejlehčí formu, která trvá několik sekund. Jde o to, že se probudíte, ale nemůžete se vůbec hýbat. Koukáte kolem, a jen čekáte až to pomine. Ale to jsem docela odbočilo. Kdo by se o tomto chtěl dozvědět víc, doporučuji články Radoslava Banga z Gipsy.cz, který se potýká s tou těžší formou a hodně zasvěceně o tom píše na svých stránkách.

Toliko asi o spánku, pro mě je to docela záhadná věc, protože netuším, nebo nemám pod kontrolou co se se mnou v té době děje. Když jsem bylo mladší tak jsem se po nocích i toulalo, to už naštěstí nedělám :).
Přeji Vám klidný spánek a jen ty nejhezčí sny.

Vaše Kuře
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama