Uvězněn ve vlastní kůži

22. července 2014 v 7:00 |  Téma týdne
Člověk, dokonale-nedokonalá bytost. Někdy mi připadá, že schránku pro naše "já" máme nějakým nedopatřením. Co dělá člověka, tím co je? Je to snad vnější obal, uspořádání genů? Já myslím, že je to hlavně jeho mysl, nehmatatelný shluk impulsů. Jakási energie uvězněná a živená jeho tělem.

Chápu evoluci a miliony let trvající cestu k dnešnímu člověku, ale otázka zní, co bude dál? Evoluce je o postupném vylepšování a upouštění od omylů a přešlapů. Myslím, že vývoj není zdaleka u konce, protože se mi zdá, že naše schránka je nedokonalá a docela nepraktická. Ještě chci dodat, že nejsem takzvaně "věřící". Jednak jsem k tomu nebylo vedeno, ale hlavně když se dívám kolem sebe a vidím co vidím, tak se tato možnost sama vylučuje. S tím souvisí i moje představa o dokonalé-nedokonalosti. Tím dokonalým myslím, vůbec naši existenci. Uspořádání základních prvků do živé formy. Neřeklo bych, že to byl náhodný jev, spíš jeden ze zákonů vesmíru. I přes dokonalost naší existence, vidím spoustu nedokonalostí.

Naše schránka je velmi křehká a snadno se poláme, to mi asi dáte zapravdu, že jsou na tom lépe i brouci. Další v pořadí jsou nemoci. Kdyby byla naše schránka dokonalá, toto slovo bychom neznali. Místo toho máme celé encyklopedie s výčtem různých nemocí a jejich variant. Od běžných, které pozná každý z nás, až po ty "vzácné", které se projeví jen u těch, kde se nepodařilo poskládat schránku přesně podle předaného návodu. Poslední co se může polámat, a co není dokonale zabezpečeno, je samotná naše mysl. I přes její relativní dokonalost, vidíme jak to s ní někdy je. Něco se stane, někde se něco přepne, přeskočí a schránka potom dělá věci, které by dělat neměla. K dokonalosti tam chybí nějaké pojistky, něco jako základní pravidla, která nedovolí, aby se mysl polámala.

Celé bych to vlastně přirovnalo k počítači.

Můžeme mít krásnou krabici, krásně napsaný program, ale pokud není systém dokonalý, může selhat. V krabici je zdroj energie, bez kterého vše ostatní nemůže fungovat. Jeho porucha, může vést ke ztrátě i dalších důležitých součástí a v nejhorším případě i ke ztrátě paměti. To je varianta, kdy selže nějaká nedokonalá součástka uvnitř. Další nebezpečí pro systém přichází z venčí. Do počítače strkáme různá cédéčka, flešky, Internety a pokud nemá dokonalý antivirový program, tak se s těmi všemi virózami jen tak nevyrovná. V lepším případě se zpomalí a začne se chovat "jinak". V horším případě zkolabuje a je potřeba léčba. Některé součástky se dají běžně vyměnit, s některými je to horší a některé prostě dnes opravit ještě nedokážeme. Stejně tak, jako nedokážeme ze systému vyhnat některé viry. Pokud tyto nedokonalosti přežije paměť a data, tak není vše ztraceno. Pokud ne, tak nám v tomto případě nepomůžou ani zálohy, tak dokonale to prostě nefunguje. Počítač už nikdy nebude jako dřív. Schránka selhala, data jsou pryč, systém přestal existovat. A k čemu je krabice bez systému, krabice, která už nepůjde nikdy zapnout? Jasně, každý počítač má nějakou životnost, ale asi to znáte, že se polámou, nebo zavirují i celkem nové stroje. A to není fér. Není fér, že některé počítače nedostanou šanci fungovat po celou dobu, po kterou by měly.

Asi si říkáte, co se to malé nezkušené Kuře, snaží takto zmateně říct?
Možná jen to, že si připadá, jako uvězněné v cizí kůži.
Ale nestěžuje si a je rádo, za každý den, kdy tu můžu být.

Vaše Kuře
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 homoleninus homoleninus | Web | 22. července 2014 v 9:59 | Reagovat

Nechápu, kdes na to v 7 hodin ráno vzalo hlavu, ale je to vážně výborný článek.

2 mkure mkure | Web | 22. července 2014 v 16:53 | Reagovat

[1]: Děkuju, mám pocit, že jsem se do toho docela zamotalo. Psalo jsem to včera odpoledne a dnes ráno to zveřejnil kamarád automat :).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama